Keresés a blogon

Tajine csirkéből – VKF! XXII/2

Jan 27th, 2009 by Ízbolygó | 0

A frissen bekuckózott Cserke és Lorien is tagine-t vagy valami ahhoz hasonlót készített a fordulóra, így előmerészkedem az én verziómmal. Cserke beelőzött és vázolta az ilyesfajta ebédek elkészülését saját konyhájában, nálunk hasonlóképpen zajlik a dolog, nehezítve azzal, hogy a konyha amerikai és kis családom éhhalál szélén tengődő tagjai egyfolytában a konyha körül cirkálnak. Ezzel nem is lenne gond, amennyiben ők is legalább akkora rajongással kóstolgatnák más népek kajáit, mint én…. Így a Azt a barackot ugye nem a csirke mellé teszed?! és a Miért kell már megint ilyeneket ennünk? kérdések (rosszalló megjegyzések) csapkodják a hátam, ami még jó, hogy elég széles, így elfér rajta. Ezek után meg meg már csak drága Apukámra számíthatok a fogyasztásban, aki szó nélkül megette, sőt meg is dicsérte!

Kis kajatörténelem: Marokkó, ahonnan a tagine/tajine (tázsin) származik a földrajzi helyzetéből kifolyólag egy nagy átjáróház volt. Hódítók, utazók, jöttek-mentek, el- és visszafoglalták, mindeközben a marokkói konyha igazi multikulti lett. Keverednek benne az európai, afrikai és közel-keleti fűszerek, ízek, rengeteg gyümölcsöt esznek és naaaagyon sok kuszkuszt.

A tajine egy csúcsos, „sapkás” (fedeles) cseréptál, aminek sapkája nyitott, ezáltal nyomáscsökkentő szerepet tölt be. A tajine (tázsin) nem csak az edény neve, amiben készül, hanem az ételé is. Ez gyakorlatilag egy lassan készülő ragu, ami készülhet bárányból, csirkéből, halból, marhából is, sokszor használnak gyümölcsöt is hozzá. Jellemző fűszerei a fokhagyma, római kömény, gyömbér, bors, sáfrány, kurkuma, fahéj, koriander és igen gyakran a lesózott citrom.

Ha pedig nincsen spéci tajine-edényünk, ez az aprócska tény ne riasszon vissza senkit, hiszen alufóliából remek kürtőt lehet hajtogatni. Ezt pedig az edényünkre téve, ha nem is olyan faintos, mint az eredeti, de funkcióját tekintve közel azonos minőségű végeredményt lehet vele produkálni.

Hozzávalók:
1 nagy csirke (1,5 kg körüli) darabolva vagy felső combok és mellek, ahogy szeretjük
6 gerezd fokhagyma
50 dkg aszalt sárgabarack
3 fej hagyma
2 saláta cukkini
6 pácolt citrom csíkokra vágva*
4 cm gyömbér lereszelve
1 mk római kömény összezúzva
1 mk kurkuma
1 rúd fahéj vagy néhány csipet őrölt fahéj
2-3 dl fehérbor
friss koriander vagy petrezselyem

frissen őrölt bors
olívaolaj

A csirke darabokat sózom, borsozom, majd kevés olajat hevítek egy vas-vagy sima, relatíve magas falú lábasban és a fűszereket úgymint római kömény, kurkuma, fahéj, gyömbér kevergetve megpirítom, majd rádobom a hagymát, később a fokhagymát, majd a csirkedarabokat is. Ez utóbbit minden oldalán jól megpirítom. Felöntöm a fehér borral, hagyom, hogy felforrjon, majd hozzáadom a sárgabarackot és a pácolt citromot és a felkockázott cukkinit. Sózom, borsozom. Szerencsések erre ráteszik a tajine-tetejét, kevésbé szerencsések „kürtőt” hajtogatnak alufóliából és azzal fedik le az ételt. Közepesnél kicsit gyengébb lángon főzzük legalább 45 percig. Akkor megkóstoljuk, milyen az íze, állaga. Ha sűrűbb szaftot szeretnénk és a hús már omlik, akkor a húst ki kell venni és úgy kell tovább forralni! Kuszkusszal tálaltam. Tálaláskor frissen vágott korianderrel, aki nem szereti ezt az petrezselyemmel szórja meg!

Kuszkusz főzése:
A kuszkusz mennyiségéhez kétszeres mennyiségű vizet használok. Kevés sóval felforralom a vizet, majd leveszem a lángról és belekeverem a kuszkuszt. Néhány percenként átforgatom, hogy ne legyen csomós. A végén adok hozzá olívaolajat vagy vajat. Én most Belazu árpakuszkuszt használtam, amivel rém nagyon meg voltam elégedve!

* = pácolt citrom készítése
8-10 közepes citrom, tengeri só, cukor
koriandermag (egész)
babérlevél

A citromokat negyedekre vágjuk, és bő forró vízben öt percig főzzük. Ezután hideg vízbe tesszük és egy órát állni hagyjuk. Fél liter vízben, 10-10 deka sót és cukrot teszünk és forrás után három-négy percig főzzük, majd egy kicsit hagyjuk hűlni, hogy ne legyen forró. A citromgerezdeket szorosan az üvegbe rakosgatjuk és rétegenként egy evőkanál sót és pár szem koriandert, valamint egy babérlevelet teszünk. Mikor megtelik az üveg, felöntjük a meleg páclével, lezárjuk és a hűtőbe tesszük. Négy-öt nap múlva fogyasztható. Hűtőben hónapokig eláll. Sőt! Az enyém már elmúlt egy éves.:-)

Itt szólhatsz hozzá


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Creative Commons License
© Ízbolygó est.2007