Keresés a blogon

Csicseriborsó leves garnélával

Feb 22nd, 2008 by Ízbolygó | 0

A különböző szakácskönyveket lapozgatva és blogokat olvasva arra a következtetésre jutottam, hogy azért akad még pár zöldség, amit még nem használtam a konyhában. Ilyen például a csicseriborsó. S bár nem jártam még a Michelin csillagos séf, Shaun Hill birodalmában (ehhez a leveshez azt írta: “…állandó szereplő ez a leves az étlapomon..”), de a leves készítésekor a konyhában terjengő istállószag nem győzött meg a csicseriborsó hetente történő rendszeres fogyasztásáról! Kényes volnék? Vagy csak túl érzékeny az orrom?! (Pötty nagymamáinak innen üzenem, nem azért, amiért ők gondolják!)

Most, hogy kicsit jobban körülnéztem a neten és az alábbiakat találtam a fent említett zöldségről:
A csicseriborsót a görögök és a rómaiak már az ókorban ismerték és kedvelték. Az egyiptomiak és az arabok a kereszténység elterjedése után kezdték el termeszteni. Ez a növény a régmúltban sok embert mentett meg az éhhaláltól. Elő- és Közép-Ázsiában a mai napig fontos élelmiszer maradt.

A csicseriborsó, vagy más néven bagolyborsó, egynyári növény. Szára négyszögletes, többé-kevésbé elágazó. Levelei páratlanul szárnyaltak. Az étkezésre használt változat virágai fehérek, túlnyomóan önbeporzóak és egyedülállóak. A terméshüvelyek világos-vörösessárgák, ellipszis alakúak, szőrösek. A hüvelyekben 1-3 mag található, melyek gömbölyűek, sárgás színűek. A termés íze kellemes, dióra emlékeztető.

ÉLETTANI HATÁSA, ÖSSZETÉTELE
A csicseriborsó jelentős élelmirosttartalma miatt alkalmas a székrekedés megelőzésére vagy kezelésére. Rendszeres fogyasztása hozzájárul továbbá a vér koleszterinszintjének a csökkentéséhez, és ezzel mérsékli a szív-, érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatát. Pektintartalma miatt lassítja az étkezés utáni gyors vércukorszint-emelkedést, majd az utána kialakuló túlzott vércukorszint- ingadozást, ezért cukorbetegek számára is javasolt élelmiszer.
Jelentős fehérjetartalma miatt kisgyermekek, várandós anyukák, sportolók és idősek, valamint vegetáriánusok étrendjébe illeszthető.
Alacsony zsír- és magas rosttartalmának köszönhetően a fogyókúrázóknak sem kell lemondaniuk erről a növényről.
Kedvező szénhidrát-összetétele (keményítő és élelmirost) indokolja, hogy a korszerű, egészségmegőrző táplálkozásban is szerepet kapjon.
Közepes mennyiségben tartalmaz antioxidáns hatású karotint és E-vitamint, melyek a rosszindulatú daganatok, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében, továbbá az öregedés késleltetésében játszanak szerepet. Folsavtartalma hozzájárul a normális vérképzéshez, valamint a terhesség alatt a velőcsőzáródási rendellenességek mérsékléséhez.
100 g csicseriborsó energiatartalma: 1292/314 kJ/kcal; fontosabb tápanyagai: 19,8 g fehérje, 3,4 g zsír, 48,6 g szénhidrát, 9,5 g rost.

FELHASZNÁLÁSA

Felhasználás előtt a csicseriborsót meg kell mosni, és 10-12 órára be kell áztatni. Az így előkészített magvak főzési ideje 60-90 perc.
Indiában megfőzve curry-s ételekhez használják, vagy lisztté őrlik és nemzeti ételeket (pakorát, bádzsit) készítenek belőle.
A (beáztatott) csicseriborsó jól csírázik. A csíráztatáskor szénhidrát bomlik le, csökken a zsírtartalom, nő a fehérjetartalom, valamint a C- és a B-vitaminok aránya.
A csírája nem használható fel nyersen, mert emészthetetlen fehérjét (phasint) tartalmaz. Fogyasztás előtt le kell öblíteni, majd 5 percig előfőzni (blansírozni), vagy kevés zsiradékon meg kell párolni.
A csicseriborsó csíráztatása házilag 18 oC-on történhet és naponta 2-3- szor hideg vízzel meg kell öntözni. 3- 4 nap után “szüretelhetünk”. 3 evőkanál magból kb. 9 evőkanál csíra lesz.

Hozzávalók:
50 dkg száraz bio-csicseriborsó
2,3 l víz
2 hagyma
6 gerezd fokhagyma
2 tk őrölt koriandermag
4 dl fehérbor
2 ek citromlé
1 nagy csokor metélőhagyma apróra vágva
garnélarák

A csicseriborsót (a lencséhez és a babhoz hasonlóan) előző este beáztatom. Másnap lassú túzön, só nélkül főzöm meg az ételt, a tetejéről a habot szükség esetén eltávolítom. 30-40 perc alatt megpuhul. A hagymát és a fokhagymát megpirítom, majd hozzáadom az őrölt koriandermagokat és garnélát. A rákot kiveszem, ha megsült, majd a sült hagymákat a csicseribrosós főzőlébe öntöm és botmixerrel összeturmixolom. Ha túl sűrű, higítom vízzel. Tálaláskor az apróra vágott metélőhagymával megszórom.

A recept (némileg más alapanyag-mennyiségekkel) a Szakácsok könyvéből való.

Itt szólhatsz hozzá


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Creative Commons License
© Ízbolygó est.2007