Indiai szilvaszósz
Hívhatnám chutneynak is. Hiszen az. De miazmá?
A chutney indiai eredetű szósz, melyet húsok, halak, sajtok mellé kínálnak. Zöldség és gyümölcs az alapja, általában édeskés ízvilágú, markánsan fűszerezett mártás, amit ugyanúgy befőznek (cukorral és ecettel tartósítva), mint a lekvárt. Állaga is leginkább sűrű lekvárra hasonlít.
Még mindig tombol nálam a befőző szezon. Mostanában a szilva került sorra, amiből remek lekvár készíthető, rozmaringgal fokozhatjuk élvezeteket, de a szilva kiváló chutney alapanyag is. A chutney készítése azonban a hagyományos lekvárkészítési folyamatnak megfelelően igen időt vesz igénybe. A hőségre való tekintettel, érdemes nyári konyhában vagy a teraszon készíteni. A végeredmény azonban kárpótolni fog mindenért!
Az alapanyag mennyiségének vásárlásakor vegyük számításba, hogy jócskán összefő majd a gyümölcs!
Hozzávalók (8 1,5 dl-es üvegcséhez):
1,8 kg mosott, magozott szilva négybe vágva
2 fej lilahagyma
4 gerezd fokhagyma
2 nagy savanykás alma, kimagozva, kockázva
4 cm hosszú gyömbér reszelve
25 dkg barna nádcukor
1,5 dl balzsamecet
2 egész fahéj
2 tk őrölt fahéj
1 chilipaprika
3 tk garam masala
1 tk őrölt szerecsendió
csipet só
őrölt színes bors
A felsorolt dolgokat egy vastag fenekű, magas lábasba (a vége felé ha köpköd, az maradjon belül) öntöm és közepes lángon, lefedve főzni kezdem. Főzöm-főzöm. Nagyjából 1-1,5 óra múlva a gyümölcsök levet engednek és megpuhulnak. Ekkor leveszem a fedőt, TISZTA kanállal megkóstolom (nem mártom újra bele!) és igazítok az ízeken, ha kell. Addig főzöm, míg a sűrű lekváros állaga nem lesz és a benne lévő ízek nem koncentrálódnak. Kifőzött üvegekbe töltöm és sterilizált kupakokkal lezárom, fejre állítom 15 percre, majd visszafordítom és megvárom, míg kihűl, majd elpakolom a kamrába.
Az ötletet Nigella Lawson: Hogyan váljunk házi istennőkkké c. könyvében szereplő Kínai szilvaszósz adta, meg az, hogy anno egy Piszke féle verziót kóstoltam is kínai ízvilágban.