Keresés a blogon

Szeder-őszibarack fagyi

Jul 23rd, 2008 by Ízbolygó | 0

A szeder erdőszélek, árokpartok, parlagok évelő növénye, kedvelt csemege a kirándulók, turisták számára. Rendkívül sok fajtája létezik, ugyanis természetes körülmények között is könnyen kereszteződik. A szeder az egyik legrégebben említett gyógynövény. Már i.e. 400-ban, Hippokrátesz korában is említik jótékony hatását. Az 1500-a években a patikusok ismerték fogínyvédő hatását, állatok fekélyeinek kezelésére is használták.

Gazdag vitaminokban (A-, B1-, B6- illetve C-vitamin, folsav) és ásványi anyagokban (kalcium, kálium, foszfor, magnézium, vas, msngán, réz). A szeder tápanyagtartalma nagyon hasonlít rokonáéhoz, a málnáéhoz, de szénhidrát- és növény rost- illetve pektintartalma nagyobb. Dúskál az antioxidáns flavonoidokban. Flavonoid vegyületei elsősorban antioxidáns hatásuknak köszönhetően hasznosak, de azt is számos kutatási eredmény támasztja alá, hogy immunerősítő, gyulladáscsökkentő, daganatellenes hatásuk is van.

Ausztráliai kutatók felfedezték, hogy számos bogyóstermésű növény (pl. málna, vörös áfonya, földi- és faeper, szeder, fekete ribizli) gyümölcsének présleve 1:5 arányú higításban gátolni tudja különféle baktériumok és a Candida albicans nevű gomba növekedését.

A szedernek nemcsak a gyümölcse, de levelei is gyógyhatásúak. Levelei tanninokban (csersavakban) gazdag. A tanninnak (!!! ez a vörösborokban is van, ugye:-)) összehúzó tulajdonsága van, ami a hajszálereket védi. A fekete szeder levele tartalmaz galluszsav- és ellágsav típusú cserzőanyagokat, flavonoidokat. A levélből készült teát hasmenés ellen, izzasztónak, salaktalanítónak használják. Vércukorszint-csökkentő, baktériumölő hatása is ismert. Főzete gyulladásgátló öblögető, gargarizáló szer szájnyálkahártya- és fogínygyulladás kezelésére, valamint aranyér elleni ülőfürdőhöz. Ugyanakkor a tea vizelethajtó hatással is rendelkezik. Bélpanaszok elleni gyógyteák alkotórészeként is fogyasztható. A levélből 5-8 gramm fogyasztás javasolt.

A szeder felhasználása nagyon sokrétű. Kellemes savanykás ízének köszönhetően, szinte bármit csinálhatunk belőle, a levestől kezdve a tortáig. Bár a legjobb nyersen fogyasztani, kiváló szörp, dzsem, lekvár, befőtt formában is. Kiváló ellenszere a rekedtségnek a szederszörp. Nyugodtan ehetünk belőle nagyobb mennyiségben is, mert kalóriatartalma alacsony, ezért diétázáshoz különösen ajánlott. És szuper fagyikat lehet belőle készíteni!

Hozzávalók:
80 dkg szeder
2 őszibarack
10 dkg méz

A barackokat meghámozom, majd a szederrel letumixolom, hozzáadom a mézet. Fagyigépbe öntöm a masszát, ami röpke 40 perc alatt el is készítette az utóbbi idők legszuperebb-gyerekbarát fagyiját!:-)

A szederről ezt a klassz összefoglalót a vitaminsziget.com-on találtam.

Itt szólhatsz hozzá


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Creative Commons License
© Ízbolygó est.2007